kitapsozluk

Durum: 44 - 2 - 0 - 0 - 31.07.2019 21:36

Puan: 179 -

3 ay önce kayıt oldu. 1. Nesil Admin.

Türkiye\\\'nin ilk ve tek kitap sözlüğü platformu. Yazar ve kitap eleştirme işlemlerinizi entry ile bildirin. Bir kitap Bir insan
  • /
  • 3

evrad-ı behaiyye

peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu evrad-ı şerifeyi şâh-ı nakşibend hazretlerine alem-i manada peyder pey (kısım kısım) talim buyurmuşlardır. hamza bin şemsad, menbaul esrar isimli kitabında şöyle beyan etmiştir. şâh-ı nakşibend hazretleri buyurdu ki, bana bu evradı peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) alem-i manada öğretti. her gece bana ders verip talim ederdi. hatta yanında ezberledim buyurmuştur. kitapta birçok hatalar düzeltilmiş, ali haydar efendi (kuddise sırruhu) ve efendi hazretlerinin (sellemehullahü fiddareyn) kendi defterlerindeki ilaveler kitabımızda renkli olarak belirtilmiştir. menbaul esrar kitabının yazarı hamza bin şemsad buyurdu ki; evradın içinde ism-i azam’ın 2 kere zikrolunduğunu ve bu ismi 40 kere tecrübe ettiğini söyleyerek, ne zaman ki kitabımda bu ismi şerifin hangi yerde olduğunu beyan etmek murad ettiysem her seferinde elim tutmaz, dilim lâl (konuşamaz) oldu. anladım ki bu konuda bana izin verilmiyor. şeyh ebu ahmed buyurdu ki; evradın içinde bir ismi şerif vardır ki yer ile gök hazinelerinin kapıları bu isimle açılır. muhammed dımeşki den rivayet olundu ki; kim bu evradı hâlis bir niyet ile okursa bedeninden bütün hastalıklar allâh’u teâlâ’nın izni ile kalkar. diğer rivayetlerde ise kim bu evradı okursa allâh’u teâlâ ona nur, hikmet ve yakîn ihsan eder. sihirden, hasetten, nazardan korur ve onun bütün sıkıntı ve üzüntülerini giderir. ona izzet kapısı açılır. bir kimse her sabah bu evradı okursa ehli beyt arasında (ailesi içinde) kavgası olmayıp dirlik ve sevgi içinde geçinir. ve onun üzerine nurdan bir çadır kurulup cinler ve şeytanlar o çadırı geçip eve giremezler. her ne murad ( hayırlı bir istek) için okunursa allâh’u teâlâ’nın izni ile duası kabul olunacağı bildirilmiştir.

okunması gereken kitaplar

(bkz:emile zola) ' nın (bkz: cerrah) kitabı. cidden sürükleyici bir kitaptır.

yunus emre

bu ne derttir acep
derman belirmez
ya bu ne yaredir
merhem derilmez

gâh eserim yeller gibi
gâh tozarım yollar gibi
gâh akarım seller gibi
gel gör beni aşk neyledi

yunus emre

şair

şair, arapça kökenli bir kelimedir. (bkz:şiir) yazan kişilere denir.

"şair odur ki, karakterler yaratır, kimsenin inanmadığı, ama kimsenin de unutmadığı."

(bkz:elias canetti)

tesirsiz parςalar

basım tarihi 2014 yazarı ise (bkz: ali lidar)'dır.

kitaptan alıntılar;

benim onu sevmemin nasıl bir mucize olduğunu bilmiyor. belki de sıradan ve vasıfsız bir şey gibi görüyor bunu. o da haklı. neredeyse tanıyan herkes sevmiş onu. farklı boyutlarda elbet. ama bir şekilde sevmiş. zaten onu birazcık tanıyan birinin kayıtsız kalması, sıradan biri gibi davranması mümkün değil. fakat ben ne yapabilirim? anlatamıyorum. anlatamamamın sıkıntısı içimdeki telaşı kat be kat artırıyor... seni en çok ben seviyorum desem, en başka ben seviyorum ve en başta, herkesten çok, en çok, en... ne en? içimden geçenleri bilse koşup boynuma sarılır. oysa sadece anlatabildiğim kadarını biliyor. anlatabildiğim kadarını... anlatabildiğim kadarıyla ne yapılabilir? birer çay içilebilir belki..


+
söyleyecek şeyimiz olmadığından değil söyleyecek çok şeyimiz var aslında ama bugüne kadar anlattıklarımız hiçbir işe yaramadığından konuşmak istemiyoruz.

ali lidar

yazar , eskişehiɾ doğumlu olmak üzere eskişehiɾ üniveɾsitesi eğitim fakültesi’nden felsefe öğɾetmeni olaɾak mezun olmuştur. halen daha aynı üniversitede öğretmenlik görevini yerine getirmektedir.

ilk kitabını yayınlamadan önce gelen rıfat eroğlu ile yaptığı kısa söyleşi de "kitaρ yayınlayacak mısınız?" sorularına, her zamanki bildiğimiz sıcakkanlı ifadeler ile "kitaρ yazmak gibi bir isteğim olmadı hiç. bunun en büyük nedeni üşengeçlik. yani yazıları tek tek gözden geçir ekle çıkar düzenle falan. kim uğraşacak allasen deyiρ geçiyorum. sozkimin.com ayrıca basılmaya değer şeyler yazdığımdan bile çok emin değilim aslında. yani ben o kadar kişisel şeyler yazıyorum ki birilerinin bunlarla ilgilenmesi, okuyuρ sağda solda ρaylaşması bile tuhaf geliyor zaman zaman. velhasıl benim bir kitaρ süreci içine girmem şimdilik zor. tabi inatçı bir takiρçim falan çıkar da hayrına derleyiρ toρarlayıρ bastırmak isterse sevabına bir şey diyemem." diye yanıt vermiştir.

okuyucular arasında zihne kazınan (bkz:tesirsiz parçalar) kitabında şu söz yer almaktadır;
'ölüyoɾuz işte. yavaş yavaş ölüyoɾuz. ama bazı geceleɾ faɾkında olmuyoɾuz bunun. '

(bkz: bilindik eserleri)
(bkz:tesirsiz parςalar)
(bkz:alengirli şiirler)
(bkz:z raporu)
(bkz:yolun başı)

insanın anlam arayışı

kitap üç bölümden oluşmaktadır;

frankl'ın toplama kampında yaşadıklarını anlattığı iç öyküsünden
(bkz:logoterapi) nedir? (bkz:psikanaliz)'den farkı nedir?
iyimserlik üzerine tartışmalar

kitaptan alıntılar

herhangi bir eser hakkında okuduğunuz ve aklınızda kalan yazıyı , satırı ve söz öbeği olarak tanımlanabilir.

örneğin ;
"acılar, sadece gelişiyorsan bir anlam taşır."

(bkz:victor e. franklin) - (bkz:insanın anlam arayışı)

cemil meriç

yazar, çevirmen ve mütefekkir özellikleri ile türk edebiyatına birçok eser kazandırmıştır.
edebiyat , din , felsefe , dil ve sosyoloji dallarında birçok araştırma yapmış ve bu alanlar üzerine kitaplar ele almıştır. türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir.
sosyoloji uzmanı (bkz: ümit meriç)'in babasıdır.

mektubat-ı rabbani

idefix

uzun zamandır alışveriş yaptığımda (şahsen) kullandığım internet sitesidir. bugüne kadar hiçbir şekilde sıkıntı yaşamadım.

ara ara indirimleri oluyor , 2019 yılında pek indirim yapmadılar.
resmi internet siteleri ise http://www.idefix.com

kitap alışverişi için ideal siteler

internet dünyasının hızla büyümesi ile kitap alışverişi e - ticaret siteleri çoğaldı. fakat hangi siteler güvenilir? hangi sitelerden kitap alırken dikkat etmelisiniz ya da hangi sitelerden gözü kapalı alışveriş yapmalısınız? siz değerli okuyuculara bazı kitap sitelerini listeledik. internet dünyasında unutmayın ki iyi insan kadar kötü ve niyeti bozuk insanlar da var.
aşağıda liste halinde bilindik kitap sitelerini sizlere aktarıyorum. lütfen internet siteleri üzerinde dikkatli alışveriş yapın.
(bkz:idefix)
(bkz:kitapyurdu)
(bkz:d&r)
(bkz:odakitap)
(bkz:babil)
(bkz:eganba)
(bkz:kidega)
(bkz:kitapseç)
(bkz:ilknokta)
(bkz:kitapmatik)
(bkz:altın kitaplar)

kuantum gizli öğretisi

kitabın (bkz:arka kapak ) bölümü


tüm kainat ilahi bir düşüncenin ürünüdür. kutsal kitaplar bize ilk rezonansın, ses titreşimi ile yani "ol" kelimesi ile başladığını söyler. ilk yaratım bir düşüncenin bir rezonansın ürünüydü ve tanrı, tüm kainata ve tüm canlıların özünde kendi varlığıyla ilgili ipuçları bıraktı.. işte şimdi biz bu ipuçlarını arıyoruz...

özünde mükemmel olan ve tanrısallık özelliği taşıyan "ruh varlığı"nın kainattaki yolculuğunun amacı, bu ipuçlarını aramak, özünde varolan mükemmelliğini her boyutta tatbik etmek ve gerçeğe bir nebze de olsa yaklaşmaya çalışmaktan ibarettir.

ezoterik öğretiler'in gizli bilgilerinde ve dinlerin sembolik metinlerinde bu sırlardan hep bahsedilmişti. kiminde açık, kiminde kapalı... ve denmişti ki, "kendini bilen rabbini bilir..." ve yine denmişti ki, "biz size şah damarından daha yakınız..."

yani bütüne ait bilgi en küçük parçacıkta bile gizlenmiş durumdaydı.

kuantum'un keşfi ve teknolojinin katkıları ile bütüne ait bilginin en küçük parçada gizli olduğu farkedildi. kuantum bütünü anlamada; en küçüğün içinden evrene açılan bir kapı olarak ortaya çıkıverdi..

kevser yeşiltaş

1971 yılında izmir de doğmuştur. uluslar arası flexo baskı tesislerinde çalışan bir fabrikads grafik reprodüksiyon ve cyreel üretim müdürü.

23 yıldır grafik tasarım ve renk ayrımı yapmaktadır.

(bkz:eserleri)
(bkz:kuantum gizli öğretisi)
(bkz:en'el hak gizli öğretisi) - (bkz:hallac-ı mansur)
(bkz: ışık eri) - (bkz:hacı bektaşi veli)
(bkz:arif için din yoktur) - (bkz:muhyiddin ibn-i arabi)
(bkz:ledün ilmi)
(bkz:yunus emre aşka vardıktan sonra kanadı kim arar)
(bkz: kuşların dili) -(bkz: feridüddin attar)

mektubat-ı rabbani

kıldan ince manalar var,
kulağını eyle yakın!
her kürsüde nutuk çekeni,
bir şey bilir sanma sakın!

mektubat-ı rabbani

(bkz:imam rabbani) hazretlerine ait mektupların bir arada toplandığı eserdir.

hazret zamanın padişahlarına, yaratıcısını unutmuş devlet adamlarına ve o devrin yetki sahibi kişilerine mektuplar yazmıştır.

eser üç cilt olup, beş yüz yirmi altı mektupdan oluşmaktadır. kitap, uçsuz bucaksız bir deryadır.

ve dahi denmiştir ki; "bu deryadan inci mercan çıkarmak da ancak usta dalgıçlara nasip olur."

gazel

divan edebiyatının nazım şekillerindendir. (bkz:divan edebiyatı)nda genellikle aşk , şarap ve kadınlar ele alır. ender olarak felsefi ve ogretici konuları da işlemektedir. gazel , 5-15 (bkz:beyit)ten oluşur.
son beyitte (bkz:ozan)ın adı ya da takmaadı geçer. (bkz:mesnevi) ya da gazelin icine sıkıştırılan gazele (bkz:tegazzül) denir.

gazelin ilk beyitne matla beyit; son beyitine makta; en güzel beyitine beytül gazel; şairin adını söylediği beyite şah beyit (taç) beyit denir.

(bkz: fuzuli) den bir örnek :
dür istemem zamani mey neş’esin başımdan
toprag olanda ya rab derd-i mey et gubarım

rüsvalarından ol meh sanmaz beni fuzuli
divane olmayam mı dünyada yok mu arım

iskender pala

1958 yılında uşak'ta doğmuştur.
1979 yılında istanbul üniversitesi edebiyat fakultesini bitirmiştir.


divan edebiyatı dalında doktor (1983) ve doçent oldu (1993)

kalp

(bkz:iskender pala)tarafından yazılmıştır.
dünya yaratılmamıştı ama o kasılıp gevşiyordu.

insan henüz cennetteyken onunlaydı ve içindeki her şey de sevgi, aşk, vefa, iyilik, şükür, hamd, dostluk gibi erdemler üzerineydi…

adem ata onun sesini dinleyip arzusunu giderme gayretine düşmeseydi belki de yolu yeryüzünde tövbelere, pişmanlıklara ve umutlara hiç evrilmeyecek; çevresi daralmalar ve genişlemeler, arınmalar ve kirlenmeler, yangınlar ve donmalarla hiç kuşatılmayacaktı.

(bkz:kitaptan alıntılar)

aşkta ölçü, yok olmaktır. aşkta aşık yoktur, sadece maşuk vardır. onun için aşk, tek kişiye aittir.

...her kalp bir hakikati taşımak için yaratılmıştır

fütûhu’l-gayb

kitabın ismi , alemlerin keşfi anlamına gelmektedir. velîlerin velîsi, “gavsü’l-Âzâm” (bkz: abdulkadir geylani), sohbet usulünde vücuda gelmişen önemli eserlerden biri olan fütûhu’l-gayb‘da, okuyucuları âdeta, dizinin dibinde muhabbetli sohbetini dinleyen birer derviş misali manevî bir eğitime tâbi tutarak dünyanın süflî meseleleri ile münakaşadan bîzar olup kalbi temizlemeyi ve bu vesile ile allah’a yaklaşmayı şiir gibi akan cümleleriyle öğretiyor.


“(dünyanın) lezzet ve şehvetinden çıkan kerih kokuyu duyar duymaz tıkayıver burnunu. kurtar kendini ondan ve onun âfatından. sana taksim olunan elbet ki ulaşacak sana. bir de bakmışsın ki sen bambaşka bir sen olmuşsun.”

(bkz: kitaptan alıntılar)


"kur'ân-ı kerîm ve sünnet-i seniyyenin yolunu takip edin, bid'atlere düşmeyin, allah'ın emirlerine itaat edin, zayıf saçların kökünden kopması gibi yolunuzdan çıkmayın, tevhidden zerre kadar ayrılmayın, şirke de zerre kadar bulaşmayın."
"allah'ın yarattıklarından kesilip onlardan müstağni oluverdin mi o esnada sana buyurur bir buyuran: 'allah seni merhameti ile kuşatsın, hevâyı alsın da atsın göğsünden.' hevândan da müstağni oluverdin mi seslenir sanki bir ses yeniden: 'allah'ın merhameti kendine yoldaş olan kişi... iraden çıksın gitsin içinden, arzuların da terk etsin seni.'"
"(dünyanın) lezzet ve şehvetinden çıkan kerih kokuyu duyar duymaz tıkayıver burnunu. kurtar kendini ondan ve onun âfatından. sana taksim olunan elbet ki ulaşacak sana. bir de bakmışsın ki sen bambaşka bir sen olmuşsun."
"allah'ın fiili ile iradenden fâni ol. işte tam o anda allah'ın ilminin içinden akacağı bir oluk misali olursun."
"kendi kendine harekete geçme sakın. nefsine de güvenme. kendin için de başkasına güvenme. nefsini müdafaa etme, ondan nefret de etme. bütün bu hususlarda allah'ı vekil kıl. evvelinde de seni himaye eden o, sonrasında da seni himaye eden o. öyle değil mi ki sen daha ana rahminde bir gaib iken de beşiğinde süt emen bir bebecik iken de kendisine tevekkül edilen o'ydu."
iradenden fâni olmanın alameti senin hiçbir murada talip olmamandır. gerçekleştirmek istediğin hiçbir gaye yoktur senin için. bir ihtiyacın kalmaz. bir özlemin de yoktur. çünkü sen allah'ın iradesi ile o'ndan başkasını murad edemezsin ki. bilakis allah'ın fiili sende cereyan eder. allah'ın irade ve fiilinin yamacındasındır sen artık. Âzaların sakinleşmiş, ruhun mutmain…"
  • /
  • 3

ne okusam?

kitapları bir kadın gibi sevenler, yalnız bekar odalarının azabını daha az duyarlar.
(bkz: değirmen) -(bkz: sabahattin ali)

kitap alıntıları

begendiniz kitap alintilarini paylasabilirsiniz..

"kanımca kitaplar, insanın hayat yolculuğunda yanına alabileceği en iyi besinlerdir."
(bkz:stefan zweig),(bkz:montaigne)

Toplam entry sayısı: 44

kitap sözlük

kitap sözlük, kitap severler için açılmış bilgi birikimi adına kitapları eleştirme, yorum yapma olanağı sağlayan bir platformdur.
Henüz takip eden biri yok.

içerik kuralları - iletişim -site kullanımı